Strona Główna

Organizacja

Księga Gości

Akademia Polska

Wiadomości

Poczta

Czat

Ruch Obrony Życia

Dokumenty i Materiały PSF

Humor i Satyra

Komunikaty PSF

Blog

Z życia Polonia Semper Fidelis

Solidarność

Sprawy polskie na Litwie Warto przeczytać Galerie Tragedia smoleńska
Porady Emigracyjne Polskie Drogi

Ogłoszenia

Drobne

Dwutygodnik PSF O nas Kontakt z nami
Wieści ze Lwowa Felietony i artykuły warte polecania  Książki warte przeczytania Doniesienia w pigułce Dział sportowy
Polonii Semper Fidelis
Kącik kulturalny

 

NASZA

FILMOTEKA

DOKUMENTU

 


 

Archiwum:

 

Wybory 2010

 

 

 

KONGRES MEDIÓW NIEZALEŻNYCH

 

Zaprzyjaźnione strony:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin:

 

 
free hit counter

 

 

 

Maciej Walaszczyk

 

Tusk jak Kim Ir Sen

 

(Nasz Dziennik)

 

Związkowcy szykują Donaldowi Tuskowi niespodziankę. We wrześniu 2013 roku pod kancelarią premiera stanie wielki, styropianowy i pozłacany pomnik w stylu Kim Ir Sena.

 

– To dość konkretna, teatralna produkcja – zapowiadają organizatorzy. Zanim do tego dojdzie, na najbliższy czwartek zaplanowano kolejne spotkanie Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjnego. Wtedy mają zapaść precyzyjne decyzje w związku z planowanym przebiegiem wrześniowych protestów.

9 września w siedzibie OPZZ odbędzie się śniadanie prasowe, podczas którego zostanie przedstawiony szczegółowy harmonogram wydarzeń, jakie rozegrają się od 11 do 14 września w stolicy. Pewne szczegóły są już jednak znane. Podczas pierwszego dnia protestu, 11września, mają się odbyć branżowe demonstracje przed sześcioma resortami.

– Będziemy m.in. przed ministerstwami gospodarki, pracy, skarbu, zdrowia – wylicza Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”.

Debaty z ekspertami

W drugim dniu protestu w obozowisku przed Sejmem zaplanowano cykl spotkań i debat merytorycznych na temat postulatów związkowców m.in. z udziałem ekspertów.

Ich lista nie jest jeszcze do końca ustalona. – Na pewno będziemy mówić o polityce przemysłowej, społecznej, służbie zdrowia. To wszystko będzie dotyczyło naszych najważniejszych postulatów, choć chcemy, by nasi eksperci również krytycznym okiem spojrzeli na nasze postulaty, które są już znane – zapewnia Lewandowski.

Trzeci dzień, piątek, ma mieć otwartą formułę prześmiewczego Hyde Parku i wydarzeń ulicznych. To właśnie wtedy związkowcy podziękują premierowi za jego dotychczasowe rządy.

– Mamy pewną niespodziankę, o której nie mogę opowiedzieć, ponieważ ma być to zaskoczenie –zapowiada Lewandowski, nie chcąc ujawnić szczegółów.

„Nasz Dziennik” dowiedział się, że premier w szczególny sposób zostanie uczczony pod budynkiem kancelarii premiera, niczym koreański satrapa. Pozłacany monument ze styropianu ma przypominać odlew ze złota. Na jego cokole zostanie umieszczony napis: „Premierowi –Rodacy”. Podczas żałobno-pompatycznej uroczystości związkowcy „podziękują” Donaldowi Tuskowi za umowy śmieciowe, podwyższenie wieku emerytalnego i inne niekorzystne zmiany, do jakich doszło w czasie rządów koalicji PO – PSL.

Na koniec postument zostanie zapakowany na wózek elektryczny i wywieziony w miejsce, gdzie pozostanie na dłużej.

W piątek, w ostatnim dniu obrad Sejmu, związkowcy będą gromadzić się wokół jego gmachu. –Nie będziemy robić tym razem żadnej blokady, ale będzie ciasno – zapewnia rzecznik „Solidarności”. Dzień później – w sobotę, 14września – przez Warszawę przejdą trzy manifestacje. Ludzie, którzy w piątek zgromadzą się przed Sejmem, mają zamiar przeczekać tam noc i wziąć udział w manifestacji. W sobotę protestujący wyruszą ze Stadionu Narodowego, z placu Defilad i skweru sprzed Sejmu, gdzie wcześniej przez trzy dni będą trwały protesty związkowców. Potem wspólnie przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. Tam zaplanowano finał akcji i kulminację protestu.

Protest organizują NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Ale wezmą w nim udział inne stowarzyszenia i organizacje, w tym rolnicy. – Już zapowiedzieli swój masowy przyjazd do Warszawy. Oczekiwanie zmiany tego rządu jest powszechne – tłumaczy Marek Lewandowski.

W lipcu centrale związkowe powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy mający koordynować zaplanowane na wrzesień protesty. Głównym postulatem będzie zmiana Konstytucji w części odnoszącej się do referendów krajowych i samej ustawy dotyczącej referendów. Wspólna akcja będzie przebiegała pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa – Ogólnopolskie dni protestu”. To przede wszystkim protest w związku z fikcyjnym – jak mówił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Piotr Duda – traktowaniem przez rząd dialogu społecznego i absolutnym brakiem woli kompromisu ze strony obecnej władzy.

 

 

Agnieszka Piwar 

 

Gdańsk: obchody 32. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”

 

FOTOREPORTAŻ

 

(Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy)

 

Odsłonięcie pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego oraz Msza św. w gdańskim kościele św. Brygidy były głównymi punktami tegorocznych obchodów 32. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”, które odbyły się 31 sierpnia w Gdańsku i Gdyni.

 

 

Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W specjalnym liście przed obchodami arcybiskup zachęcał, by wspólna modlitwa i obecność były wyrazem wdzięczności Bogu i złożeniem szacunku tym, którzy walczyli o godność i prawa ludzi pracy. Podczas kazania metropolita gdański podkreślił, że „praca nie może być nigdy i nigdzie traktowana jako towar”. Hierarcha wskazał, że mamy obecnie trudny czas dla Polski i związków zawodowych „Solidarność”, które - jak zauważył abp Głódź – zawadzają wielu, w tym rządzącym. „Spotyka je lekceważenie, arogancja, oskarżenia, podważanie autorytetu (…). Zatrzaśnięte są drzwi polskiego Parlamentu dla tych, którzy je przed laty otwierali; lekceważona jest petycja podpisana przez tysiące” - wyliczał kaznodzieja. Dodał, że droga rozpoczęta przed 32. laty trwa nadal.

 

 

Po Mszy. św. uczestników zgromadziła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Księdza Prałata Henryka Jankowskiego, zmarłego przed dwoma laty kapelana „Solidarności” i wieloletniego proboszcza Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, przy której stanął pomnik.

 

 

W uroczystości, wzięły udział setki parafian, duchowieństwo, liczne związki zawodowe z szefem „Solidarności” Piotrem Dudą na czele, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, a także reprezentanci Polonii: Prezes Krzysztof Koczwara z Nowego Jorku - Liga Polonii i Jedności Narodowej oraz Dyrektor Marek Lubiński - przedstawiciel Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej.

 

 

Pomnik prałata - który stanął na skwerze jego imienia - ma 240 cm wysokości, waży ponad 300 kg i odlany jest z brązu. Model figury kapelana „Solidarności” wykonał Gennadij Jerszow, gdański rzeźbiarz ukraińskiego pochodzenia i przyjaciel ks. Jankowskiego. Artysta za swoją pracę nie wziął wynagrodzenia.

 

 

Monument powstał dzięki darczyńcom. W skład Społecznego Komitetu Pomnika Księdza Henryka Jankowskiego weszli: Krzysztof Duda – Przewodniczący, Grzegorz Pellowski – wiceprzewodniczący, Jerzy Borowczak, Jan Tadeusz Kosiedowski, Andrzej Sagan, ks. Ludwik Kowalski i Gennadij Jerszow.

 

 

 

 

Red./foto Agnieszka Piwar, KSD


 

 

List otwarty

Stowarzyszenia "Godność"

do Prezydenta Komorowskiego

 

W ostatnich dniach kilku z nas, członków Stowarzyszenia Godność, byłych działaczy NSSZ Solidarność i więżniów politycznych z lat 1980-89 ( Czesław Nowak, Alojzy Szablewski, Stanisław Fudakowski, Józef Raszewski ) otrzymało pisma z Oddziału IPN w Gdańsku informujące nas, że po uzyskaniu naszej zgody Prezes IPN wystąpi do Prezydenta RP z wnioskiem o nadanie nam odznaczenia Krzyża Wolności i Solidarności. Ten problem, ważny dla naszego środowiska,omówiliśmy na zebraniu Stowarzyszenia Godność w dniu 12 mają br. Jednogłośnie ustalono,że nie możemy wyrażić zgody na upoważnienie Prezesa IPN do zgłaszania wniosku do Prezydenta o odznaczanie nas z kilku powodów;

1 Nie został jednoznacznie przez Trybunał Narodowy osądzony okres PRL-u, o co upominaliśmy się w Liście Otwartym z dnia 23.05.1994r.

2 Obecny Prezydent Bronisław Komorowski, który miałby nam przyznać odznaczenia jako polityk PO i Marszałek Sejmu nie zachował należytej kultury politycznej wypowiadając się w sposób uwłaczający o tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej Prezydencie Lechu Kaczyńskim, przez co obniżał także rangę Urzędu Prezydenta.

Prezydent Lech Kaczyński poprzez przyznawanie odznaczeń pierwszy docenił ,,szarych żołnierzy'' Solidarności.

3 Pan Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił jako eksperta na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego gen Wojciecha Jaruzelskiego oskarżonego w procesach za krwawe stłumienie buntu robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970r. i za wprowadzenie stanu wojennego 13.12.1981r, podczas którego doszło mordowania górników, internowań i skazań przez sądy cywilne i wojskowe tysięcy działaczy związkowych. Służba Bezpieczeństwa dopuszczała się zbrodni na działaczach Solidarności. Nie oszczędzano nawet księży. Protestowaliśmy przeciwko temu zaproszeniu. Gen Jaruzelski wykorzystując życzliwie mu sądy przez kilkanaście lat unika wyroku.

4 Pan Prezydent Bronisław Komorowski nie wytłumaczył się dotąd ze znajomości z Tomaszem Turowskim, PRL-owskim szpiegiem, inwigilującym Papieża Jana Pawła II, a wolnej Polsce wysokiego rangą dyplomatę, który dziwnym zbiegiem okoliczności był w imieniu MSZ organizatorem wizyty polskiej delegacji do Katynia na której czele stał Prezydent Lech Kaczyński.

W ostatnim czasie obserwujemy powrót na różne stanowiska w administracji państwowej i służbach specjalnych dawnych funkcjonariuszy SB i WSI, którzy tworząc różne stowarzyszenia deklarują poparcie dla Pana Prezydenta. ( np. Stow."Sowa'')

5 Pan Prezydent jako Marszałek Sejmu, przychylając się do stanowiska Rządu wstrzymał procedowanie ustawy "O uprawnieniach kombatantów i osób represjonowanych'' złożoną przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w dniu 8.02.2008r. Projekt ustawy opracował w konsultacji ze stowarzyszeniami osób represjonowanych tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej Janusz Krupski, Minister-Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ustawa ta zamykała okres prześladowań i represji w PRL na czerwiec 1989r.

Oświadczamy ponadto, że dotąd, aż nie zostaną wydaleni z administracji publicznej, szkolnictwa wyższego, mediów publicznych, wymiaru sprawiedliwości, agenci służb specjalnych i tajni współpracownicy tych służb, a także sędziowie i prokuratorzy, którzy brali udział w procesach politycznych w PRL, nie będziemy przyjmować żadnych odznaczeń państwowych.

Walczyliśmy o Polskę wolną i demokratyczną. Obecna Polska i jej Rządy jednoznacznie nie odcięły się od dawnych struktur i powiązań, także tych zagranicznych. Nadal nasze państwo tkwi w wielu dziedzinach życia w postkomunistycznych układach. Nasz list prosimy traktować jako sprzeciw wobec istniejącej sytuacji w Polsce.

Czesław Nowak

Poseł z lat 1989-93

Prezes Stow. Godność, dwukrotnie skazany za działalność związkową w PRL

Alojzy Szablewski

Poseł z lat 1991-93

Były Przew. NSZZ Solidarności w Stoczni Gdańskiej, skazany w stanie wojennym za organizację strajku w swoim zakładzie

Stanisław Fudakowski

Sekretarz Stow. Godność. Skazany za zorganizowanie Regionalnego Kom. Strajkowego w Stoczni Gd po wprowadzeniu stanu wojennego

Józef Raszewski

Członek Stow. Godność trzykrotnie więziony za działalność związkową

(Ostatni raz za pomalowanie świnki na której były namalowane hasła wyborcze. Świnka miała być wypuszczona w Gdyni przed wyborami w1885r. Wyrok 2,5 roku. sędzia A Węglowski)

Krzysztof Wyszkowski

Współorganizator Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu

Internowany w stanie wojennym

Do Wiadomości

Bronisław Komorowski-Prezydent RP

Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku

Środki przekazu

 

 

Popieramy polskie oraz przyjazne Polsce businessy


 

 

 

 

 

 

 

© Copyright by Polonia Semper Fidelis