Strona Główna

Z życia Polonia Semper Fidelis

Warto przeczytać

Akademia Polska

Komunikaty PSF

Kontakt z nami

Doniesienia w pigułce

Dwutygodnik PSF

Dokumenty i Materiały PSF

Humor i Satyra

Porady Emigracyjne

Polskie Drogi

 

NASZA

FILMOTEKA

DOKUMENTU

 

 

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione strony:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin:

 

 
free hit counter

 

 

 

DONIESIENIA W PIGUŁCE

 

POLSKA ŚWIAT
*** Ogłoszono zmiany w Rządzie RP. Po wielu miesiącach serialu pt. "rekonstyrukcja" Prezydent Andrzej Duda, na wniosek Premiera Mateusza Morawieckiego mianował nowych ministrów. Najważniejszymi zmianami są dymisja Witolda Waszczykowskiego i zastąpienie go prof. Jackiem Czaputowiczem oraz dymisja Antoniego Macierewicza i zastąpienie go Mariuszem Błaszczakiem. Stanowisko ministra w MSWiA objął Joachim Brudziński.

*** Kamil Stoch wygrał cały Turniej Czterech Skoczni, zwyciężając na wszystkich wspaniale wykonanymi skokami.

*** Nie milkną głosy krytyki w sprawie dymisji Beaty Szydło z funkcji premiera. Przewopdniczący Solidarności Piotr Duda wyraził w TVP Info swoje rozczarowanie i niezrozumienie dla tej decyzji, podkreślając wielkie zasługi Beaty Szydło dla Polski.

*** W ramach dawno zapowiadanej reorganizacji Rządu RP Premier Beata Szydło podała się podczas narady Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości do dymisji. Desygnowanym na premiera ze strony PiS ma być Mateusz Morawiecki, dotychczasowy wicepremier i minister rozwoju gospodarczego i finansów. Dymisja Beaty Szydło wywołała mieszane uczucia nie tylko w społeczeństwie, ale także i w partiach obozu Zjednoczonej Prawicy.

*** Pierwszy z 6 zamówionych samolotów pasażerskich amerykańskiej firmy Boeing model 737 wylądował na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Tzw. wąskokadłubowy samolot jest najnowocześniejszą maszyną tego typu, która wchodzi w skład floty PLL LOT.

*** Przyjęcie przez Komisję Sprawiedliwości obu ustaw o KRS oraz Sądzie Najwyższym spowodowało nawoływanie do masowych protestów przez PO, Nowoczesną i KOD. Protest, który się odbył okazał się całkowitą klęską totalnej opozycji ze względu na nikłą frelwencję.

*** Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zatwierdziła z poprawkami Prawa i Sprawiedliwości ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym pomimo wściekłych ataków tzw. totalnej opozycji. Ustawy trafiły do drugiego czytania w Sejmie RP.

*** Polska reprezentacja w piłce nożnej wylosowała w grupie mistrzostw świata, które odbędą się w Rosji w 2018 roku drużyny Kolumbii, Senegalu i Japonii.

*** Na obchodach 35 rocznicy podpisania porozumień Sierpnia 1980 roku nie pojawili się ani Lech Wałęsa ("prostuje banany do 1 września w Afryce") ani Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, pomimo że obaj zostali zaproszeni przez organizatorów. Zaproszenia nie otrzymała premierka Ewa Kopacz, jako że NSZZ "Solidarność" nie życzyła sobie jej obecności. Przypomnijmy, że Ewa Kopacz w latach 80-tych była działaczką ZSL w Radomiu. Na uroczystości przybył Prezydent RP Andrzej Duda, entuzjastycznie witany przez wielotysięczny tłum.

*** Wielotysięczna manifestacja pod hasłem "Nie dla deprawacji w edukacji" odbyła się 30 sierpnia w Warszawie. Protestowali zarówno rodzice jak i młodzież.

*** Media nadal milczą na temat pobicia polskich dyplomatów przez ukraińskich nacjonalistów podczas meczu Legii Warszawa w Kijowie.

*** Podczas wizyty Bronisława Komorowskiego w Rzeszowie doszło do skandalicznej „akcji”. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu powalili na ziemię i zakneblowali pokojowo protestującego mężczyznę. Tylko dlatego, że nie popierał Komorowskiego. Protestujący w Rzeszowie mężczyzna nie zagrażał w żaden sposób prezydentowi. Co więcej Bronisława Komorowskiego w ogóle nie było w pobliżu!

*** "Ja pomagałem i będę pomagać ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Ale nie bandytom. NEVER. Precz z UPA i OUN-em!" – pisze na swoim profilu facebookowym Paweł Kukiz. W ten sposób muzyk odnosi się do manifestacji ku czci jednego z największych katów narodu polskiego Stepana Bandery, jakie miały miejsce na Ukrainie.

*** Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego poinformowali o złożeniu na policję zawiadomienie o zaginięciu premier Ewy Kopacz. – Nie mamy z nią kontaktu od Wigilii i bardzo się o nią martwimy – tłumaczył Mariusz Kocuj z PZ. Rzecznik stołecznej policji zaprzecza tym doniesieniom. Jak mówił, w zawiadomieniu napisano, że "ostatni raz była widziana 24 grudnia 2014 r. w okolicach Kancelarii Premiera przy Al. Ujazdowskich w Warszawie". Według informacji dr. Kocuja, funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie.

*** Plaga "amnezji" u najważniejszych osób w Polsce. Najpierw obecny Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski stwierdził, że zawodzi go pamięć odnośnie rozmowy Putina z Tuskiem w sprawie rozbioru Ukrainy. Ostatnio pełniący obowiązki Prezydenta Bronisław Komorowski nie potrafił sobie przypomnieć podczas przesłuchania prokuratorskiego, które odbyło się w Pałacu Namiestnikowskim, czy czytał tajny aneks do raportu o WSI. Zaraz po nim Premierka Ewa Kopacz "zapomniała" czy należała w latach 80-tych do ZSL i czy wyjeżdżała do NRD rekomendowana przez KC PZPR. O tej ostatniej (wraz z kopiami dokumentów) czytaj więcej w Wiadomościach.

*** Odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego gen. Czesław Kiszczak, na mocy postanowienia sądu apelacyjnego, został przewieziony na przymusowe badania do kliniki w Gdańsku. Celem badań jest wydanie opinii czy Kiszczak faktycznie nie jest w stanie, pozwalającym unikać mu stawiennictwa na procesie sądowym. Do gdańskiego szpitala Kiszczak został przewieziony ambulansem w asyście dwóch wozów policyjnych.

*** W szpitalu w Katowicach zmarł w wieku 83 lat Kazimierz Świtoń, legenda Wolnych Związków Zawodowych oraz późniejszej "Solidarności", poseł do Sejmu I kadencji.

*** Co piąte polskie dziecko doświadcza rozłąki z rodzicem, który jest zmuszony do wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy.

*** Epidemia samobójstw w Polsce. Dramatycznie przybywa desperatów próbujących rozstać się z życiem. W tym roku już 7734 osoby usiłowały się zabić, czyli o 1,4 tys. więcej niż w tym samym czasie ub.r. - pisze "Rzeczpospolita".

*** Donald Tusk w swoim pierwszym wywiadzie po oficjalnym objęciu stanowiska przewodniczącego Rady Europy stwierdził, że "Polska będzie musiała poświęcić część swoich interesów na rzecz Unii Europejskiej". Ta wybitnie antypolska wypowiedź byłego szefa PO pokazuje w pełni, że kanclerz Niemiec Angela Merkel jako sponsor posady Tuska dąży rękami "Polaka" do dalszej agresji niemieckiej przeciw Polsce.

*** Resort edukacji dopuścił do użytku w podstawówce podręczniki promujące okultyzm i satanizm. (więcej czytaj w Wiadomościach)

***  21 listopada wszyscy członkowie Państwowej Komisji Wyborczej podali się do dymisji, która nastąpi po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych.

*** Najwyższa Izba Kontroli już po kilkunastu godzinach kontroli w Państwowej Komisji Wyborczej stwierdziła, że PKW nie jest absolutnie gotowe do przeprowadzenia wyborów prezydenckich ani parlamentarnych w 2015 roku

*** Od 17-tej czasu warszawskiego do północy trwała okupacja siedziby Państwowej Komisji Wyborczej przez członków różnych organizacji społecznych. Okupacja była sprzeciwem przeciw sfałszowanym wyborom do samorządów. Okupujący domagali się natychmiastowej dymisji członków PKW i rozpisania nowych wyborów. Z całego kraju dochodzą głosy o fałszerstwach i nieprawidłowościach wyborczych. Przed gmachem budynku PKW zebrało się około 2000 osób. Wznoszono hasła: „Fałszerze”, „Leśne dziadki do odsiadki” i „Raz sierpem, raz młotem w zieloną hołotę”, "Komorowski - zdrajca Polski !". Bezpośrednią relację przeprowadzała TV Republika. Około północy policja wyprowadziła z budynku okupujących. Policja zatrzymała 12 osób, wśród nich m.in. Ewę Stankiewicz, Grzegorza Brauna i dziennikarza TV Republika Jana Pawlickiego, których przewieziono do komisariatu na ulicy Wilczej.

*** Pomimo upływu 5 dni nadal nie są znane oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej podał się do dymisji. W większości województw dokonano fałszerstw wyborczych, polegających m.in. na niewystawianiu kart z partiami opozycyjnymi, unieważnianiu głosów czy nieprzekazywaniu do PKW oficjalnych protokołów. Skala i zasięg nadużyć jest porażający. Namiestnik Polski Komorowski nazywa tych, którzy domagają się (bez względu na opcję polityczną) powtórki wyborów "szaleńcami", biorąc tym samym odpowiedzialność za fałszerstwa i nadużycia.

*** Według nieoficjalnych jeszcze (z poniedziałku 17 listopada) wybory samorządowe wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 31.5% przed PO - 27.3%, ZSL(PSL) - 17% i SLD - 8.8%. Frekwencja wyborcza była stosunkowo duża i wyniosła 46.4%.

*** Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie ponownie doszło do zamieszek, spowodowanych przez tzw. "chuliganów". W ich wyniku policja zatrzymała ponad 270 osób, kilkadziesiąt osób zostało rannych. Jak zwykle zdumienie budzi nieporadność policji, która nie potrafiła (lub nie chciała) zapewnić należytej ochrony uczestnikom marszu oraz postronnym osobom. Jeszcze większe zdumienie budzi fakt, że jakoś nikt nie przeprowadza podobnych prowokacji podczas mini-marszów z udziałem Prezydenta Komorowskiego pod tytułem: "Marsz dla Niepodległej".

*** Już szesnastoletnie dzieci (bez zgody rodziców) mają decydować o prawnej zmianie swojej płci. Aby w świetle prawa mężczyzna stał się kobietą lub kobieta mężczyzną, nie trzeba będzie poddawać się żadnym procedurom medycznym, związanym ze zmianą narządów płciowych. Wystarczy własne przekonanie o swojej płci. Posłowie ponownie zajmują się projektem ustawy przygotowanym m.in. przez posła Annę Grodzką, liberalizującym procedurę dotyczącą zmiany płci zapisanej w metryce. Projekt wyjęła z sejmowej zamrażarki Ewa Kopacz na krótko przed odejściem ze stanowiska marszałka Sejmu.

*** Decyzją sądu komunistyczny zbrodniarz, minister spraw wewnętrznych PRL gen. Czesław Kiszczak ma być doprowadzony siłą - po uprzednim aresztowaniu - na badania lekarskie, które mają stwierdzić czy jest on rzeczywiście niezdolny do stawienia się na rozprawie sądowej w sprawie wprowadzenia stanu wojennego. Dotychczas Kiszczak unikał stawania na rozprawie na mocy orzeczenia lekarskiego o trwałej niezdolności do udziału w procesie. Jednocześnie media ujawniły materiały wizualne, z których wynika, że generał czuje się świetnie. Również świetnym zdrowiem okazał się podczas pogrzebu innego zbrodniarza komunistycznego Wojciecha Jaruzelskiego. Po decyzji sądu o potrzebie nowych badań lekarskich, Kiszczak odmówił stawienia się na nie, ignorując tę decyzję. Od obecnej decyzji o aresztowaniu i doprowadzeniu siłą na badania Kiszczakowi przysługuje jednakże odwołanie.

*** Powrót cenzury: sąd rejonowy w Rzeszowie prowadzi sprawę Jacka Kotuli i Przemysława Sycza, oskarżonych o nazwanie aborcji zabójstwem. Zostali oni uznani winnymi popełnienia "wykroczenia" w sądzie okręgowym, który utajnił uzasadnienie wyroku (!!!) Sprawa jest wyjątkowo skandaliczna, bowiem przywraca ona cenzurę wypowiedzi, niesławną za czasów PRL. Polscy biskupi i księża wyrażają głębokie oburzenie skazaniem obu obrońców życia. Więcej czytaj w wiadomościach naszego działu Ruchu Obrony Życia

*** Polecamy: Jesteśmy, by leczyć rany - na temat zakończonego synodu z ks. abp. Stanisławem Gądeckim rozmawiają ks. Leszek Gęsiak SJ z Radia Watykańskiego i Marcin Perłowski (Nasz Dziennik)

*** Były minister spraw zagranicznych a obecnie marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski udzielił wywiadu znanemu portalowi amerykańskiemu Politico, w którym ujawnił propozycję podziału Ukrainy, wysuniętą przez Władymira Putina w rozmowie z Donaldem Tuskiem w 2008 roku. Następnie obaj Sikorski i Tusk mętnie zaprzeczali, że do takiej rozmowy doszło. Minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow, wobec zaprzeczeń zarówno Sikorskiego, jak i Tuska oświadczył, że Rosja jest gotowa opublikować pełny zapis tej rozmowy.

*** Prof. Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof i podpora palikociarni ogłosił na swoim blogu wezwanie do tzw. "dyskusji" na temat związków kazirodczych z pochwałą tychże związków. Tego nawet palikociarni było za wiele - profesor Hartman został usunięty z Twojego Ruchu. Uniwersytet Jagielloński ma obradować nad dalszymi konsekwencjami dalszych jego losów jako naukowca. W Polsce kazirodztwo jest zagrożone z mocy prawa karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

*** Rząd PO-ZSL(PSL) premierki Ewy Kopacz został zaprzysiężony. Jest to rząd przetrwania tonącej Platformy i jej sojusznika do wyborów. Przy ślubowaniu obie przyjaciółki Ewy Kopacz, powołane do rządu (panie Wasiak i Piotrowska) ominęły odwołanie się do Boga.

*** Polska reprezentacja siatkarska zdobyła tytuł mistrza świata wygrywając z obrońcą tytułu Brazylią 3:1. Transmisja TV została zakodowana na polecenie byłego premiera Tuska, a odkodowana na prośbę Komorowskiego. Polityczne rozgrywki w PO odbiły się również na sporcie.

*** Ze stanowiska redaktora naczelnego TV Republika - jak to się zgrabnie określa - "zrezygnował" Bronisław Wildstein, który również przestał być prezesem Zarządu tejże TV. Nowym redaktorem naczelnym został Tomasz Terlikowski, zaś jego zastępczynią Anita Gargas.

*** Powstaje rząd "jedności partyjnej" PO pod wodzą Ewy Kopacz. Z określenia tego wynika, że rząd RP ma służyć wyłącznie interesom PO z poskromieniem dzikiego wyrywania sobie co tłustszych kąsków przez poszczególnych kolesi.

*** Lech Wałęsa ponownie "wzniósł się na wyżyny własnego intelektu", wypowiadając się przeciwko jakiemukolwiek dozbrajaniu Ukrainy. Jego argumentem jest fakt, że Rosja posiada broń nuklearną.

*** Ucieczka do Brukseli Tuska wywołuje falę spekulacji na temat, kto po nim odziedziczy "tron premiera". Najczęściej wymienia się mierną Ewę Kopacz, co jest wyraźnym sygnałem, że PO odchodzi do niechlubnej historii. Trwa też zaciekła walka "pod dywanem" o przewodnictwo Platformy, gdzie silnym kandydatem jest Grzegorz Schetyna. W tym całym zamieszaniu jakoś zapomina się, że "tron premiera" nie jest dziedziczny, zaś Polska - przynajmniej w teorii - jest państwem demokratycznym.

*** Bezczelność PO i Tuska przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Na pierwszej po przerwie wakacyjnej sesji Sejmu RP, zamiast odnieść się do afery taśmowej, Tusk w swoim wystąpieniu rozpoczął propagandową kampanię wyborczą PO, obiecując na jeden rok (!!!) podwyżki emerytur oraz zasiłków o całe 36 (!!!) złotych dla rodzin wielodzietnych. Bagno przebiło poziomy pod piwnicami.

*** Polskie Stronnictwo Ludowe poprze kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz na prezydenta Warszawy w listopadowych wyborach samorządowych.

*** Bezrobotny 28-latek z Kołobrzegu otrzymał 40 tysięcy złotych bezzwrotnej pożyczki z funduszu UE na swoją firmę zajmującą się… budową na plaży zamków z piasku.

*** Pedalsko-lesbijski symbol: tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie, w dniu 6 sierpnia ponownie została podpalona. Lewackie media w lapidarnym komunikacie o zdarzeniu uznały to za wybryk "pijanych mężczyzn", którzy zostali aresztowani. Trzeba przyznać, że owa bluźniercza konstrukcja, ustawiona celowo przed wejściem do kościoła Zbawiciela jest jedną z najbardziej chronionych przez władze Warszawy instalacją.

*** Prokurator Izabela Szumowska z warszawskiej prokuratury okręgowej zdecydowała o umorzeniu śledztwa w sprawie 2,5 tys. antysemickich komentarzy pod adresem szefa MSZ Radosława Sikorskiego i jego rodziny. Powołała się na "brak interesu społecznego" w ściganiu sprawców. Uzasadniając swoją decyzję, pouczyła też pokrzywdzonego ministra, że skoro sam w prywatnych rozmowach używa wulgaryzmów i opowiada świńskie dowcipy, to musi się liczyć z "eskalacjami emocjonalnymi wyrażanymi w komentarzach". Prokurator generalny Andrzej Seremet w ostrych słowach odnosi się do działań śledczej, która umorzyła postępowania przeciwko autorom rasistowskich komentarzy. Chce wszczęcia wobec niej postępowania dyscyplinarnego.

*** 6 sierpnia, w godzinach porannych, odbyła się w krakowskich Oleandrach uroczystość uczczenia 100 rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego na front wojny światowej. W uroczystości wziął udział Prezydent Komorowski, którego przemówienie uczestnicy powitali gwizdami i buczeniem, tudzież skandowaniem haseł: "WSI", "KGB", "Komorowski bez honoru" itp. Po uroczystkości rozpoczął się marsz szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, który po tygodniu dotrze do Kielc, gdzie zostanie odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego.

*** 1 sierpnia w Warszawie rozpoczęły się obchody 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Główne uroczystość odbyła się przy pomniku Gloria Victis na Powązkach Wojskowych. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem i premierem na czele, jak również przedstawiciele opozycji. Obecna była także Prezydent Warszawy. Pojawienie się oficjeli rządowych wywołało buczenie i gwizdy zgromadzonych. (więcej czytaj w wiadomościach)

*** Już w dzień po oficjalnym odwołaniu przez Hannę Gronkowiec-Waltz prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, zgłosiła się tam pacjentka w celu zabójstwa nienarodzonego dziecka zwanego eufemistycznie aborcją. Jest to ewidentna prowokacja środowisk lewacko-liberalnych, bowiem pacjentce towarzyszyła ekipa z kamerą. Chodzi o to, by zniweczyć katolicką postawę lekarzy w tym szpitalu, znanych z niechęci do wykonania takich morderstw.

*** W sobotę 19 lipca doszło do zjednoczenia polskiej prawicy: Jarosław Kaczyński (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Gowin (Polska Razem) oraz Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) podpisali porozumienie zjednoczeniowe.

*** Prokuratura na Mokotowie zatrzymała szczątki ofiar reżimu komunistycznego z lat 1945-1956, ujawniane na cmentarzu na warszawskim Służewie. Prace wykopaliskowe zostały zablokowane. W III RP komuś stale bardzo zależy, by wstrzymać ekshumacje żołnierzy wyklętych prowadzone przez zespół pod kierownictwem prof. Szwagrzyka z IPN.

*** Podległa Tuskowi CBA przeprowadziła rewizję w biurze posła PSL Jana Burego w Rzeszowie w przeddzień sejmowego głosowania nad odwołaniem ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. Akcja CBA sprawiła, że posłowie PSL głosowali przeciwko odwołaniu szefa MSW.

*** Tysiące Polaków protestowało na ulicach polskich miast przeciw bluźnierczej, antychrześcijańskiej sztuce Rodrigo Garcii "Golgota Picnic", sprowadzającej mękę Pańską do prymitywnych obrazów pornograficznych. Protesty były pokojowe, a głównym ich narzędziem była modlitwa. Nie przeszkodziło to jednak aktywistom z PO (m.in. Hannie Gronkowiec-Waltz w Warszawie) zgromadzenie wielkich sił policyjnych wokół protestujących. Sztuka Garcii spotkała się wcześniej z protestami w krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. We wszystkich przypadkach władze tych krajów zakazały wystawiania tej bluźnierczej sztuki.

*** 23 czerwca zmarła w wyniku choroby nowotworowej Małgorzata Braunek, znana polska aktorka, która zasłynęła m.in. rolą Oleńki w filmie "Potop".

*** Najazd dziczy z ABW (KBW?) na redakcję tygodnika "Wprost". Reżim kolesi Tuska ukazuje swoje bestialskie oblicze. List protestacyjny dziennikarzy polskich różnych opcji politycznych. - więcej czytaj w Wiadomościach.

*** Największa afera III RP z taśmami nagrań Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza zatacza coraz szersze kręgi. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada wniesienie wniosku o odwołanie rządu Donalda Tuska, zaś Ruch Narodowy domagał się tego samego w pokojowym proteście w Warszawie. Policja - jak za czasów stanu wojennego - użyła pałek i gazów łzawiących dla rozpędzenia protestujących. Aresztowano kilku uczestników protestu. O skrócenie kadencji Sejmu i odwołanie rządu Tuska występują wszystkie polityczne ugrupowania opozycji. Niektórzy posłowie koalicji rządzącej trównież podkreślają, że nastąpiło złamanie prawa oraz Konstytucji RP.

*** Po ujawnieniu przez tygodnik "Wprost" taśm z nagraniem haniebnych rozmów Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z szefem NBP Markiem Belką premier Donald Tusk stwierdził, że żadnej afery nie ma. Osoba premiera Tuska jest w całej aferze postacią pierwszoplanową jako realizatora zapadłych podczas rozmów, pozakonstytucyjnych działań dla sfinansowania wyborów na rzecz Platformy Obywatelskiej przez Narodowy Bank Polski.

***3 i 4 czerwca Prezydent USA Barack Hussein Obama złożył dwudniową wizytę w Polsce. Poza ciepłymi słowami pod adresem Polski i Polaków nie wniosła ona żadnych konkretów w dwustronnych relacjach. Obiecana przez Prezydenta Obamę suma 1 mld dolarów na niesprecyzowane bliżej wysiłki obronne państw Europy Zachodniej musi zostać zatwierdzona przez Kongres USA, co nie nastąpi zbyt szybko w związku z aferą wymiany amerykańskiego dezertera Bowe Bergdahla na 5 czołowych więźniów Talibanu, przetrzymywanych w bazie Guantanamo.

*** UE: Po tzw. "rekonstrukcji" Rządu RP Premier Mateusz Morawiecki udał się do Brukseli na spotkanie z urzędnikami Komisji Europejskiej: Junkerem i Timmermansem. Celem tego spotkania było "przekonywanie" obu urzędników co do zmian w Polsce. Tymczasem, po oczywistej już perspektywie porażki w sprawach ewentualnych sankcji na Polskę obaj oni zmienili swój ton wypowiedzi.

 

*** UE: Państwa zachodniej Europy (Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii) skrytykowały w większości decyzję Prezydenta USA Donalda Trumpa o oficjalnym uznaniu Jerozolimy jako stolicy Izraela. Powszechnie uważa się, że krok ten przyczyni się do destabilizacji w regionie.

 

*** USA: Prezydent USA Donald Trump oficjalnie ogłosił o uznaniu Jerozolimy jako prawnej stolicy Izraela i przeniesieniu ambasady USA do tego miasta w ciągu trzech lat. Decyzja ta spowodowała zarówno bardzo ostre protesty nie tylko Palestyńczyków, ale i pozostałych państw arabskich w regionie. Liga Arabska zwołała nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie.

 

*** UE: Lewackie instytucje unijne ostrzegły Polskę przed jakimikolwiek zmianami w obowiązującym prawie, dotyczącym zabijania nienarodzonych. Organizacje, opowiadające się za życiem zebrały ponad 800 tysięcy podpisów pod apelem do Sejmu RP o całkowity zakaz tzw. aborcji.

 

*** USA: Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał wyrok na temat zasadności i zgodności z prawem dekretu Prezydenta Donalda Trumpa odnośnie zakazu wjazdu osób z niektórych państw muzułmańskich. Tym samym Sąd Najwyższy unieważnił orzeczenia niektórych sądów stanowych, które orzekły o sprzeczności dekretu z Konstytucją USA.

 

*** "Pomoc dla Polski po amerykańsku" - dwa supernowoczesne myśliwce amerykańskie F-22 wylądowały 31 sierpnia w Polsce, o czym donosi agencja Associated Press. Agencja dodaje, że jest to... jednodniowa robocza wizyta tychże maszyn w naszym kraju.

 

*** 31 sierpnia w Kijowie doszło do krwawych zamieszek, wywołanych przez nacjonalistów ukraińskich pod budynkiem Rady Najwyższej, która uchwaliła w pierwszym czytaniu poprawki do Konstytucji Ukrainy, dotyczące decentralizacji państwa. Poprawki te są warunkiem koniecznych reform dla uzyskania przez Ukrainę dalszej pomocy międzynarodowej oraz dalszego przedłużenia sankcji wobec Moskwy. W wyniku zamieszek zostało rannych ponad 100 osób, kiedy to eksplodował rzucony w tłum policji przez banderowców granat. Jedna osoba została zabita, a stan kilkunastu jest ciężki.

 

*** Nie milkną echa wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Berlinie. Następnego dnia (w sobotę 29 sierpnia) Władymir Putin telefonował do kanclerz Angeli Merkel, zaś weekendowe wydanie "Frankfurter Zeitung" zamieściło artykuł, w którym uzależnia się niemiecką (!!!) zgodę na rozmieszczenie w Polsce sił NATO od podjęcia decyzji w sprawie przyjęcia przez Polskę tysięcy nielegalnych uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Okazuje się, że Niemcy zachowują moc podejmowania decyzji w sprawach polskich wyrażając zgodę lub nie na obecność wojsk amerykańskich na polskiej ziemi. Czyżby okupacja niemiecka ?

 

*** 1 stycznia w Kijowie, a także w innych miastach Ukrainy, w tym we Lwowie i w Odessie, zorganizowano marsze pamięci w 106. rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za bestialskie ludobójstwo dokonane z bezprzykładnym okrucieństwem na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej od wiosny 1943 roku. Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

 

*** Premier Wielkiej Brytanii David Cameron dał do zrozumienia, że byłby gotowy przyspieszyć zapowiedziane na 2017 r. referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej, jeśli jego Partia Konserwatywna wygra majowe wybory parlamentarne.

 

*** Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel ostrzegł Zachód na łamach niedzielnego wydania gazety „Bild” przed dalszym zaostrzaniem sankcji wobec Rosji, gdyż „grozi to pożarem” na świecie. Rosja jest nadal mocarstwem atomowym – stwierdził polityk SPD.

 

*** Kanada: Mary Wagner, kanadyjska obrończyni życia ponownie trafiła do więzienia. Kobieta wczoraj rozpoczęła modlitwę w intencji obrony życia w jednej z kanadyjskich placówek aborcyjnych. Przypomnijmy, że 38-letnia Mary Wagner za modlitwę w intencji obrony życia i rozdawanie białych róż matkom, które zdecydowały się na zabicie swoich poczętych dzieci, trafiła już raz do więzienia na 23 miesiące.

 

*** USA: W opublikowanym przez senacką komisję Kongresu USA z inicjatywy partii demokratycznej obszernym raporcie na temat stosowania przez CIA tortur nie wymienia się żadnego z państw, w którym byli przetrzymywani terroryści, jednak można się domyślać z kontekstu, że chodzi m.in. o Polskę. Teren bazy w Starych Kiejkutach na Mazurach jako tzw. tajne więzienie CIA nazwany został w raporcie "detention blue". Raport też porusza sprawę  łapówki w wysokości 15 milionów dolarów (niektóre źródła mówią o 30 milionach) dla przedstawicieli ówczesnego rządu RP premiera Millera w zamian za udostępnienie tej placówki.

 

*** 17 stanów USA wystąpiło do sądu federalnego przeciwko prezydentowi Obamie, protestując przeciwko wydaniu przez niego rozporządzenia wykonawczego o reformie przepisów imigracyjnych - poinformował prokurator generalny Teksasu Greg Abbott.

 

*** ONZ - Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało ponownie Izrael do porzucenia broni nuklearnej. Według przyjętej ogromną wiekszością głosów rezolucji Izrael powinien zgodzić się na kontrolę międzynarodowej komisji, która miałaby monitorować wywiązanie się Izraela z likwidacji broni nuklearnej. Rezolucji sprzeciwiły się USA, Kanada, Palau i Mikronezja. Izrael dysponuje arsenałem nuklearnym wiekszym niż Wielka Brytania i Francja razem wzięte.

 

*** Izrael: Po raz pierwszy Rada Ministrów Izraela przyjęła określenie Państwa Izrael jako Państwo Żydowskie. Dotychczas nie było tego określenia nawet w ustawie o powołaniu Izraela z 1948 roku.

 

*** Prezydent USA Barack Hussein Obama, obchodząc Kongres, skorzystał z tzw. dekretu prezydenckiego, ogłaszając amnestię dla nielegalnych, przebywających ponad 5 lat w Stanach Zjednoczonych. Kroku tego nie popiera ponad 50% Amerykanów.

 

*** Lądownik automatycznego próbnika międzyplanetarnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) osiadł na powierzchni jądra komety, co jest pierwszym takim przypadkiem w dziejach astronautyki - poinformowała ESA. Lądownik Philae oddzielił się od próbnika Rosetta wcześniej w środę i jak potwierdzili naukowcy ESA, po siedmiogodzinnym samodzielnym locie osiadł bezpiecznie na powierzchni jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko tuż po godzinie 1.00 czasu polskiego. Lądowanie nastąpiło w 10 lat po starcie Rosetty z Ziemi i było związane z ryzykiem, gdyż konfiguracja powierzchni jądra komety nie była wcześniej znana. Kierownictwo lotu wykryło również, że silnik rakietowy lądownika, który miał mu pomóc przytwierdzić się do powierzchni, nie funkcjonował we właściwy sposób.

 

*** Chiny - W obecności przywódców Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga, podpisano w Pekinie szereg porozumień o współpracy obu państw w dziedzinie energetycznej, w tym ramowe porozumienie ws. drugiej, zachodniej drogi zaopatrzenia Chin w rosyjski gaz. W maju 2014 roku Moskwa i Pekin po wieloletnich negocjacjach zawarły już 30-letni kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin. Od 2018 roku Rosja ma dostarczać stronie chińskiej 38 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Podpisane porozumienie ramowe przewiduje dostawy "trasą zachodnią" 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie ze złóż w Zachodniej Syberii gazociągiem Ałtaj.

 

*** Rosja zapowiedziała, że zbojkotuje tzw. szczyt bezpieczeństwa nuklearnego, przewidziany na rok 2016. Jego autorem jest Prezydent USA Barack Hussein Obama. Szczyt został zapoczątkowany w 2010 roku i ma na celu zapobieganie przedostawania się w ręce organizacji terrorystycznych broni nuklearnych. Z deklaracji bojkotu szczytu przez Rosję można wywnioskować, że państwo to będzie samo definiowało terroryzm.

 

*** USA: w wyborach do obu izb Kongresu USA zdecydowanie wygrali Republikanie, którzy powiększyli swoją większość w Izbie Reprezentantów oraz odebrali Demokratom większość w Senacie, zdobywając w tym ostatnim ponad 52 miejsca na 100. Również w obsadzie stanowisk gubernatorów poszczególnych stanów Republikanie odnieśli zwycięstwo.

 

*** Rzym: Papież Franciszek w homilii na cmentarzu Campo Verano w dniu wszystkich Świętych nawoływał do powstrzymania destrukcji ludzkości. "Bo człowiek, którzy uważa się za boga, króla, przywłaszczył sobie stworzenie, wszystkie te piękne rzeczy, które Bóg dla nas stworzył. I kto płaci rachunek? Oni! Ubodzy, ci, którzy osobiście doświadczyli odrzucenia. To nie jest jakaś dawna historia. To dzieje się dzisiaj. [...]Powiem więcej – wydaje się, że ci ludzie, te głodujące dzieci, chorzy, że oni się nie liczą, że są jakimś innym gatunkiem, że nie są ludźmi" - powiedział Ojciec Święty.

 

*** Światowe siły lewacko-satanistyczne nie ustają w przekręcaniu słów papieża Franciszka, odnośnie stworzenia świata. Ojciec Święty powiedział bowiem, że dzieło stworzenia świata wcale nie wyklucza procesu ewolucji. Słowa te lewackie mass media w USA przekręciły podając, jakoby papież wyraził się, że dzieło stworzenia mogło dokonać się w pseudonaukowej teorii tzw. big bangu (wielkiego uderzenia), podczas którego "nic" uderzyło w "nic" kreując świat.

 

*** W przedterminowych wyborach na Ukrainie zwyciężyły Front Ludowy dotychczasowego premiera Arsenija Jaceniuka oraz Blok prezydenta Petro Poroszenki (oba ugrupowania zdobyły powyżej 21% głosów). Dalsze miejsca zajęły: Samopomoc (ponad 11%), wywodzący się z Partii Regionów Blok Opozycyjny (była partia Janukowycza) (9.7%), populistyczna Partia Radykalna (7.3%) oraz Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko (5.7%). Niezależnie od wyników wyborów, do rozmów koalicyjnych zaproszono zarówno Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego oraz nacjonalistyczna (o tradycjach OUN-UPA) partia Swoboda Oleha Laszki.

 

*** Ukraina: Prezydent Poroszenko ustanowił dzień zbrodniczej organizacji nacjonalistycznej OUN-UPA świętem państwowym

 

*** W USA zidentyfikowano pierwszy przypadek śmiertelnego wirusa ebola. Do Stanów przewiózł go mężczyzna, lecący ze stolicy Liberii Monrovii do Dallas w Texasie. Wydaje się, że rządowi Baracka Obamy zależy na objęcie epidemią także kontynentu amerykańskiego. Warto przypomnieć, że Prezydent Obama ogłosił wysłanie 3 tysięcy żołnierzy amerykańskich dla "walki z ebolą" do Afryki, do miejsc, objętych tą epidemią. Trudno sobie wyobrazić, by tak wielka liczba nie spowodowała większego zagrożenia na terenie USA.

 

*** W manewrach na Ukrainie weźmie udział 153 żołnierzy USA i aż... 4 żołnierzy Bundeswehry

 

*** NATO na szczycie w Walii z wielką pompą ogłosiło... jałmużnę dla Ukrainy na modernizację armii. Tak można nazwać sumę 15 milionów euro, na które mają się zrzucić "do czapki" 28 krajów tej organizacji. To dokładnie 535,714.28 euro na każde państwo. Nawet suma dziesięciokrotnie większa byłaby kroplą w morzu rzeczywistych potrzeb Ukrainy.

 

*** Po kolejnym morderstwie, popełnionym przez islamistów z ISIS na osobie amerykańskiego dziennikarza pochodzenia żydowskiego Stevena Sotloffa obie partie w USA (republikańska i demokratyczna) krytykują ostro Prezydenta Baracka Husseina Obamę za jego brak strategii w sprawie ataku USA na islamistów. Przedstawiciele obu partii wyraźnie domagają się ponownego zaangażowania się sił lądowych USA w Syrii i Iraku, co jest zbieżne ze strategicznymi postulatami Izraela.

 

*** Prezydent Putin zwrócił się do separatystów rosyjskich o stworzenie "humanitarnego korytarza" dla powrotu żołnierzy ukraińskich, którzy znaleźli się w kotłach okrążenia, do domów. Ostatnio propaganda zachodnia i ukraińska przedstawiały "wspaniałe" osiągnięcia armii ukraińskiej, walczącej z separatystami i kolejne "wyzwalanie" miast i wsi.

 

*** Prezydent Barack Obama powiedział, że USA nie będą podejmować działań wojskowych, by rozwiązać problem ukraiński. Nie bierzemy pod uwagę wojskowej konfrontacji z Rosją - podkreślił Obama.

 

*** Kanclerz Niemiec Angela Merkel wypowiedziała się "prawem kaduka" na temat ewentualnej obecności NATO na Ukrainie czy w Iraku. Stwierdziła, że wojska NATO nie będą tam obecne oraz, że NATO nie utworzy swoich baz wojskowych w Polsce i Państwach Bałtyckich anie nie przewiduje wstąpienia Ukrainy do NATO. Widać, kto rządzi obecnie układem NATO.

 

*** Propaganda sukcesu Tuska, a Polska spada do drugiej ligi międzynarodowej w sprawie Ukrainy. Twitterowy minister Sikorski nie został zaproszony. (więcej czytaj w Wiadomościach)

 

*** Prezydent Putin podpisał oficjalne rozporządzenie o zakazie importu żywności z krajów UE oraz USA. Mowa w nim o warzywach i owocach, a także o drobiu. Ten ostatni był importowany w dużych ilościach z USA. Jednocześnie Rosja rozważa wprowadzenie zakazu lotów nad terytorium Syberii dla europejskich linii lotniczych w ich tranzycie do krajów Azji, zwłaszcza zaś Korei, Japonii oraz Chin. Propaganda Zachodu stara się bagatelizować sprawę zauważając, że samoloty z UE będą musiały korzystać z trasy południowej, co wydłuży czas lotów od 1 do 1.5 godziny. Oczywiście podniesie to również ceny biletów europejskich przewoźników takich jak Lufthansa, British Airways czy Air France. Tzw. połudiowa trasa musiałaby przebiegać nad terytoriami takich krajów jak Irak, Iran czy Afganistan, co stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo lotów.

 

*** Stany Zjednoczone ostro skrytykowały ostrzelanie przez lotnictwo izraelskie szkoły ONZ w Rafah w Strefie Gazy, określając tę akcję jako haniebną. To już druga szkoła ONZ zbombardowana przez armię izraelską podczas agresji na strefę Gazy. Sekretarz Generalny ONZ w bardzo ostrych słowach potępił działania Izraela, nawołując do "ostatecznego zakończenia tych szaleństw".

 

*** Niemiecki "Der Spiegel" ujawnił, że izraelski wywiad (Mossad) szpiegował sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego m.in. podsłuchując jego rozmowy telefoniczne. Sprawy nie komentuje strona izraelska, jak i Departament Stanu USA.

 

*** Prof. Wiesław Binienda, wybitny specjalista w dziedzinie komputerowych stymulacji katastrof lotniczych (znany z jego analiz z zamachu smoleńskiego), został powołany przez Biały Dom do naukowego zespołu doradców amerykańskich w związku z zestrzeleniem samolotu malezyjskich linii lotniczych. Pozostaje teraz oczekiwać, że "Gazeta Wybiórcza", "Newsweek" i inne prorządowe media w Polsce zorganizują protest tzw. "intelektualistów" w postaci choćby Bartoszewskiego, Olbrychskiego i innych przeciwko powołaniu "indolenta".

 

*** Jak podała amerykańska TV FOX News w programie z 23 lipca, w przeprowadzonych, ogólnoamerykańskich sondażach 61% opowiedziało się przeciwko większemu angażowaniu się USA na Ukrainie wobec 32% popierających takie zaangażowanie.

 

*** Oś Berlin-Moskwa niewzruszona po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w piątek 18 lipca, że nadal będzie prowadziła dialog z Putinem. (więcej na ten temat czytaj w wiadomościach)

 

*** Samolot malezyjskich linii lotniczych z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony rakietą ziemia-powietrze w okolicach Doniecka na Ukrainie, w odległości około 50 km od granicy z Rosją. Wszyscy na pokładzie samolotu ponieśli śmierć. Teren, na który spadła maszyna jest pod kontrolą rosyjskich separatystów.

 

*** "Rzeczpospolita" ujawniła, że Donald Tusk otrzymał poparcie kanclerz Niemiec Angeli Merkel dla zastąpienia von Rompuya na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Jako uzasadnienie podano, że kanclerz Merkel wyraziła przekonanie, że Donald Tusk jest najlepszym gwarantem interesów niemieckich.

 

*** Wim Distelmans, belgijski eutanazista zwany "lekarzem" o przydomku "doktor śmierć" organizuje "inspirującą wycieczkę" do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Czyżby miała to być wycieczka śladami innego "doktora śmierć" Mengele ?

 

*** Jak donoszą media światowe, Irak jest na granicy rozpadu państwowego. Sunniccy bojownicy zajęli już większość terytorium kraju, kierując się na stolicę Iraku - Bagdad. Prezydent USA Barack Hussein Obama wysłał w związku z tym 300 doradców wojskowych oraz obiecał bombardowanie za pomocą samolotów załogowych i bezzałogowych postępujących sił ISIS (bojowników irackich). Jednocześnie na lotnisku w Bagdadzie stacjonują już niewielkie siły irańskie, które odbywają oficjalne loty zwiadowcze przy pomocy własnych samolotów bezzałogowych. Iran zgromadził też siły na granicy z Irakiem, które mają wkroczyć do Iraku w przypadku wejścia oddziałów ISIS do Bagdadu lub świątyni szyickiej.

 

*** Na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej został wybrany Jean-Claude Juncker. Wobec twardego sprzeciwu premiera brytyjskiego Davida Camerona jego kandydatura nie przeszła w drodze uzgodnień międzyrządowych UE, lecz w drodze głosowania. Stanowisko Camerona poparły Węgry i ich premier Orban. Aby otrzymać ostateczną nominację na szefa KE Junckera musi zatwierdzić Parlament Europejski. Głosowanie ma się odbyć w połowie lipca.

 

*** Sekretarz obrony USA Chuck Hagel zapowiedział, że obiecany przez Prezydenta USA Baracka Obamę podczas wizyty w Polsce 1 mld dolarów (o który ma się on dopiero zwrócić do Kongresu) zostanie przeznaczony m.in. na utrzymanie amerykańskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym.

 

*** Światowi liderzy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Przy tej okazji Prezydent Rosji Putin nie wykluczył powrotu nazwy Stalingrad dla obecnego Wołgogradu w trybie referendum.

 

*** Nie słabnie krytyka Prezydenta Obamy za utrzymywaną w sekrecie wymianę amerykańskiego dezertera Bowe Bergdahla na 5 czołowych przywódców Talibów, przetrzymywanych w bazie Guantanamo. Bowe Bergdahl przed samowolnym opuszczeniem swojego plutonu w Afganistanie 5 lat temu zostawił notkę, która sugeruje chęć zrzeczenia się przez niego obywatelstwa amerykańskiego. Jego koledzy z oddziału określają go jednoznacznie jako dezertera i zdrajcę, który przyczynił się do śmierci 5 kolegów, wysłanych na jego poszukiwania. Administracja Obamy dokonała wymiany w tajemnicy przed Kongresem USA, co zgodnie przyznają przedstawiciele obu partii Kongresu.

 

*** Dokument o zjednoczeniu w ramach „Noworosji” podpisali na zjeździe w Doniecku separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Na ceremonię sygnowania tego tekstu wpuszczono tylko rosyjskich dziennikarzy.

 

*** Samolot Airbus A321 włoskich linii lotniczych Alitalia z Franciszkiem na pokładzie wylądował 24 maja o godz. 13.00 czasu lokalnego (12.00 czasu polskiego) na międzynarodowym lotnisku im. Królowej Alii w Ammanie. W ten sposób rozpoczęła się podróż papieża do Ziemi Świętej, a jej pierwszym etapem jest jego pobyt w Jordanii.

 

*** Siły syryjskie oskarżyły USA, Francję i Wielką Brytanię, że krytykując rozpisanie wyborów prezydenckich w Syrii, zaplanowanych na 3 czerwca, "popierają tym samym terrorystów".

 

*** Rosyjskie MSZ zażądało od władz w Kijowie „natychmiastowego wstrzymania działań wojennych na południowym wschodzie Ukrainy”. Zasugerowało też, że „samozwańcze władze Ukrainy” wykorzystują okrągły stół w Charkowie do „maskowania swoich agresywnych działań”.

 

*** Marokańczyk Jaouad Zain zwyciężył w Międzynarodowym Biegu na Monte Cassino. Najszybszym Polakiem na 10-kilometrowej trasie z centrum miasta Cassino na szczyt wzgórza był trzeci na mecie Adam Nowicki z Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych.

 

*** Bank Światowy udzieli Rosji kredytów wartych łącznie 868 mln dolarów – ujawnia szwedzki dziennik „Svenska Dagbladet”. Pożyczka będzie udzielona, mimo agresji na Krymie i wspierania przez Kreml terrorystów grasujących na wschodzie Ukrainy. – Bank Światowy musi brać pod uwagę różne rodzaje ryzyka w związku z podjęciem decyzji w sprawie nowych kredytów. Ważne jest również, aby podkreślić, że Rosja jest państwem wspomagającym Bank Światowy – powiedziała Satu Santala, przedstawiciel krajów skandynawskich i bałtyckich w zarządzie Banku Światowego.

 

 

 

 Popieramy polskie oraz przyjazne Polsce businessy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szukaj na stronie

 

© Copyright by Polonia Semper Fidelis