Wersja polska   Polska   English version   Wielka Brytania   Version en Español    

 

Strona Główna

Organizacja

Księga Gości

Akademia Polska

Wiadomości

Poczta

Czat

Ruch Obrony Życia

Dokumenty i Materiały PSF

Humor i Satyra

Komunikaty PSF

Blog

Z życia Polonia Semper Fidelis Solidarność Sprawy polskie na Litwie Warto przeczytać  Galerie Tragedia smoleńska
Porady Emigracyjne Polskie Drogi Ogłoszenia Drobne Listy do Redakcji O nas Kontakt z nami
Wieści ze Lwowa Kluby Gazety Polskiej Książki warte przeczytania USOPAŁ Wielcy Polacy Kącik kulturalny

 

NASZA

FILMOTEKA

DOKUMENTU

 

 

 

Zaprzyjaźnione strony:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin:

 

 

 

 

 


 

 

 

 Wieści ze Lwowa

 
Spacerkiem po Lwowie

 

“Wszystko, co najlepsze pochodzi ze Lwowa”. I to nie wymysł, czy jakieś tam powiedzenie. Lwów leży na skrzyżowaniu dróg, które prowadzą z Europy na Wschód. Jako jedno z dwóch miast na świecie, jest położone na siedmiu pagórkach, tak jak Rzym. To tutaj w zgodzie żyli Polacy, Ormianie, Rusini, Żydzi i inne narodowości.

 

Na Lwowskim Rynku znajduje się muzeum pod otwartym niebem, gdzie stoi 45 kamienic i gdyby mury umiały mówić, każda z nich godzianmi poowiadałaby o dawnej historii miasta i losach swoich właścicieli. Tutaj na Rynku Bandinelli otworzył pierwszą w Polsce pocztę, a Lorencowicz wynalazł lampę naftową. Tu stoi Czarna kamienica, obok której wybudował „mały Wawel” król Jan III Sobieski. Tutaj mieszkali arcybiskupie, a za rogiem – poseł Wenecji. Tylko na lwowskim Rynku mogło podczas uczty weselnej z rynn lać się wino. To miejsce, gdzie mieszkał najbogatszy lwowski kupiec Szolc – Wolfowicz, a sąsiadujacy Andreolli otworzył pierwszą kawiarnię we Lwowie. Tutaj stoi kamienica doktorska z łacińskimi napisami o wartości życia, a nieco dalej – dom pani Abrekowej, na którym pisano paszkwile. I tylko w kawiarni u pana Edzia istniały prawa zabraniające używać stołków jako swoich argumentów religijnych czy politycznych.

 

Tu w jednej dzielnicy – wódki Baczewskiego, a w drugiej – gruszki na wierzbie w parku Stryjskim.

 

Tu najpiekniejszy na świecie Mickiewicz i miejsca, gdzie Banach przesiadywał w kawiarni Szkockiej, a Staff – w Dominikanskiej.

          W podziemiach teatru Skarbka słychać jak szumi Pełtew, płynąca pod samym centrum miasta i wypływająca na Zamarstynowie. Obok teatru – Opera stojąca na płycie betonowej, a niedaleko Hotel Grand i miejsce, gdzie stał bank prazki, który padł ofiarą złodzieja Kwinty, co pokazano w słynnym filmie „Wa bank” Z tej samej strony – hotel George, z balkonu którego śpiewał Jan Kiepura. Tu i studnia św. Jana z Dukli obok miejsca jego pierwszego pochówku – kościoła Bernardynów.

 

Na ulicy Łyczakowskiej – dom pod nr 16 – miejsce zamieszkania Włady Majewskiej – legendy Wesołej Fali. Nieco wyżej – dom Sokoła. A dalej cmentarz Łyczakowski. Mijając groby Zapolskiej, Bełzy, Banacha, Konopnickiej, Ordona, Grottgera, arcybiskupa ormianskiego Stefanowicza, Stefczyka i in. można dojść do cmentarza Orląt Lwowskich. A stamtąd udać się na mogiły powstańców Styczniowych, Listopadowych i Kościuszkowców.

 

Obok parku Kościuszki – Uniwersytet Lwowski, założony przez Jana Kazimierza. A wyżej – Politechnika z salą wypełnioną malowidlami Matejki

 

Kościołów i cerkwii we Lwowie nie zliczyć, zaczynajac od Katedry z kamieniem węgielnym położonym przez Kazimierza Wielkiego.

Tu Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” zakładał podwaliny piłki nożnej w Polsce.

 

Zabytków we Lwowie wiele, a nazwiska można długo przeliczać. Lepiej – przyjechać i zobaczyć. Dotknąć tego miasta i pooddychać lwowskim powietrzem.

 

I właśnie taką – niezwykłą, ukochaną i wyjątkową atmosferę tego miasta stara się przybliżyć wszystkim Polskie Radio Lwów.

 

(Polskie Radio Lwów)

 

 

POLECAMY: PRZESŁANIE DLA WSZYSTKICH POKOLEŃ LWOWIAKÓW I WSZYSTKICH POLAKÓW WŁADY MAJEWSKIEJ, PIOSENKARKI, PREZENTERKI RADIOWEJ, WYSTĘPUJĄCEJ W "WESOŁEJ LWOWSKIEJ FALI" PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ (KLIKNIJ TUTAJ)

 

(materiał dźwiękowy dzięki uprzejmości Zespołu Polskiego Radia Lwów - z Władą Majewską rozmawia Teresa Pakosz - nagranie archiwalne z 2005 roku)

 

 


Zapraszamy do innych działów Wieści ze Lwowa
Artykuły Wiadomości ze Lwowa Polskie Radio Lwów Materiały inne

 

 

POLECAMY:

 

 

 

Popieramy polskie oraz przyjazne Polsce businessy


 

 

 

 

 

 
 

© Copyright by Polonia Semper Fidelis