Wersja polska   Polska   English version   Wielka Brytania   Version en Español    

 

Strona Główna

Organizacja

Księga Gości

Akademia Polska

Wiadomości

Poczta

Czat

Ruch Obrony Życia

Dokumenty i Materiały PSF

Humor i Satyra

Komunikaty PSF

Blog

Z życia Polonia Semper Fidelis

Solidarność Sprawy polskie na Litwie Warto przeczytać  Galerie Tragedia smoleńska
Porady Emigracyjne Polskie Drogi

Ogłoszenia Drobne

Listy do Redakcji

O nas

Kontakt z nami
Wieści ze Lwowa Kluby Gazety Polskiej Książki warte przeczytania USOPAŁ Wielcy Polacy Kącik kulturalny

NASZA

FILMOTEKA

DOKUMENTU

 

 

Zaprzyjaźnione strony:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin:

 

 

 

 

 Wieści ze Lwowa

Wiadomości ze Lwowa

 

Polski Lwów oddaje hołd Powstańcom Styczniowym w 150 rocznicę
Powstania 1863 roku
(fotoreportaż)


Droga na Górkę Powstańców Styczniowych na Łyczakowie
(fot. Polskie Radio Lwów)Jeden z trzech generałów Powstania Styczniowego,
spoczywających na Łyczakowie, Benedykt Kołyszko
(fot. Polskie Radio Lwów)Artysta scen polskich i Powstaniec Styczniowy Gustaw Fiszer
(fot. Polskie Radio Lwów)Na Górce Powstańców Styczniowych spoczywa 230 powstańców,
jeszcze 400 grobów jest rozsianych po Cmentarzu Łyczakowskim
(fot. Polskie Radio Lwów)Sybirak Władysław Świszczowski
(fot. Polskie Radio Lwów)Grupa harcerzy z Przemyśla wspomogła wartę lwowską (fot. Polskie Radio Lwów)


Artur Grottger - malarz obrazów powstańczych w zimowej szacie
(fot. Polskie Radio Lwów)


POSŁUCHAJ Polskiego Radia Lwów:
 Powstanie Styczniowe na Ukrainie - nagranie na 150 rocznicę Powstania Styczniowego

 

Światełko pamięci
dla Cmentarza Łyczakowskiego

 

Ponad 40 tys. zniczy zapłonie w dniu Wszystkich Świętych na zapomnianych polskich grobach we Lwowie. Ta cenna inicjatywa odbywa się w ramach akcji „Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”.

 

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Spoczywa tu wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki, m.in. Władysław Bełza, poeta, Franciszek Ksawery Godebski, kustosz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Seweryn Goszczyński, literat, Artur Grottger, malarz, Maria Konopnicka, Józef Teodorowicz, arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, senator II RP, oraz Gabriela Zapolska, pisarka.

 

W dniu Wszystkich Świętych w ramach akcji „Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” zorganizowanej przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie na ich grobach zapłoną znicze.

 

- Już po raz dziewiąty zakupuje się i zbiera w Polsce znicze, które następnie przewożone są do Lwowa. 1 listopada są one zapalane na wszystkich zapomnianych grobach Cmentarza Łyczakowskiego - informuje Barbara Pacan z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Wskazuje, że na miejscu w akcji uczestniczą Polacy ze Lwowa.

 

– Należy mieć świadomość, że jest to około 40 tys. zniczy, które trzeba rozpalić 1 listopada. Więc wszyscy chętni Polacy, i nie tylko, przychodzą i pomagają w zapalaniu. Są to przedstawiciele różnych organizacji oraz osoby prywatne – zaznacza Pacan.

Dodaje, że każdego roku wiele osób chętnie uczestniczy w akcji i dzięki temu udaje się zapalić tak ogromną liczbę lampek. Jej zdaniem, trudno jest oszacować, ile osób bierze udział w przedsięwzięciu.

 

- Dla uczestników robimy pamiątkowe znaczki akcji „Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. W zeszłym roku rozdaliśmy ich 500, ale nie dla wszystkich ich starczyło - zauważa.

 

W promocję akcji zaangażowały się fora internetowe. „Nie jesteśmy w stanie zadbać o wszystkie polskie groby rozsiane na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej, ale możemy pamiętać o ogromnym, bezcennym dorobku ludzi, którzy w tych grobach spoczęli. Wspominając zasłużonych, przypomnijmy ich dokonania i zapalmy znicze na ich grobach” – apeluje na swojej witrynie "Kurier Galicyjski".

Akcja zostanie przeprowadzona 1 listopada w godz. 09.00-20.00. Przy specjalnie oznakowanych punktach na terenie cmentarza będą czekały znicze, które zostaną zapalone na grobach. Punkt informacyjny znajduje się przy wejściu na nekropolię.

 

(Jacek Dytkowski - Nasz Dziennik)

 

 

Włada Majewska nie żyje

 

 

 

Semper Fidelis!

 

W angielskim Chislehurst zmarła w środę wieczorem Włada Majewska - aktorka, piosenkarka i prezenterka radiowa, występująca w "Wesołej Lwowskiej Fali" i Radiu Wolna Europa. 19 marca skończyła 100 lat.

 

Włada Majewska została odznaczona m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Dyplomem-Odznaką 307. Nocnego Dyonu Myśliwskiego Lwowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Teatralną "Dziennika Polskiego" za 1967 rok, Honorową Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Honorową Złotą Odznaką Stowarzyszenia Lotników Polskich i Krzyżem Dywizji Pancernej.

 

Z okazji 80-lecia Polskiego Radia w 2005 roku za wkład w rozwój polskiej radiofonii Polskie Radio przyznało Władzie Majewskiej Diamentowy Mikrofon. Została też odznaczona odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". W 2006 roku ukazały się jej wspomnienia "Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa". Ostatnie lata życia artystka spędziła w Domu Polskim "Antokol" w Chislehurst niedaleko Londynu.

 

Włada spoczęła na cmentarzu North Sheen w południowym Londynie.


We wtorek 31 maja w kościele św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie pożegnano gwiazdę Wesołej Lwowskiej Fali. Abp Szczepan Wesoły, główny celebrant mszy św. żałobnej, podziękował zmarłej za wszystkie chwile radości i wzruszenia, które dała innym, zwłaszcza żołnierzom i uchodźcom.


Artystka 19 marca 2011 r. obchodziła setną rocznicę urodzin.


Ambasador RP Barbara Tuge-Erecińska powiedziała, że znać Władę było dla niej prawdziwym przywilejem. "Była człowiekiem wielkich ideałów artystycznych i patriotycznych. Upominała się o wolność na deskach teatru, występowała na przyczepach ciężarówek i w bunkrach - powiedziała Tuge-Erecińska. - Wielką potrzebą jej serca było przywrócić Lwów tym, którzy jej nigdy nie poznali tak dogłębnie jak ona. Wraz z poczuciem smaku, klasy i werwy tego miasta" - dodała.


Według Ireny Delbar, wieloletniej prezes Związku Artystów Scen Polskich na Obczyźnie, Majewska była "brylantowo-satyryczna", miała niepowtarzalną artystyczną osobowość, cechowała ją prostota i skromność ekspresji.


Włada Majewska urodziła się 19 marca 1911 roku we Lwowie. Jej twórczość, obok Wesołej Lwowskiej Fali, związana jest z osobą satyryka i poety Mariana Hemara, którego była ulubioną piosenkarką, aktorka i muzą.


Przez lata występowała w jego kabarecie i przez 16 lat nagrywała go dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. W RWE pracowała niemal od początku istnienia rozgłośni (1952 r.), aż do lat 80. We wrześniu 1939 r. przez Rumunię i Jugosławię wraz z zespołem Lwowskiej Fali dostała się do Francji, a następnie do Szkocji, gdzie powstał teatr przy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Jej nieodwzajemnioną miłością było prawo, które studiowała we Lwowie i Edynburgu. Wielkimi przebojami Majewskiej były piosenki Hemara - "Chlib Kulikowski" oraz "Sen". Zadbała o artystyczną spuściznę Hemara jako dziedziczka praw autorskich do jego piosenek, przekazując je do Polski.


Osobiste pamiątki podarowała Muzeum Niepodległości w Warszawie i Instytutowi Sikorskiego w Londynie.

 

Popieramy polskie oraz przyjazne Polsce businessy


 

 

 

 

 

 
 

 

© Copyright by Polonia Semper Fidelis