Wersja polska   Polska   English version   Wielka Brytania   Version en Español    

 

Strona Główna

Organizacja

Księga Gości

Akademia Polska

Wiadomości

Poczta

Czat

Ruch Obrony Życia

Dokumenty i Materiały PSF

Humor i Satyra

Komunikaty PSF

Blog

Z życia Polonia Semper Fidelis

Solidarność Sprawy polskie na Litwie Warto przeczytać  Galerie Tragedia smoleńska
Porady Emigracyjne Polskie Drogi

Ogłoszenia Drobne

Listy do Redakcji

O nas

Kontakt z nami
Wieści ze Lwowa Kluby Gazety Polskiej Książki warte przeczytania USOPAŁ Wielcy Polacy Kącik kulturalny

NASZA

FILMOTEKA

DOKUMENTU

 

 

Zaprzyjaźnione strony:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin:

 

 

 

 

 Wieści ze Lwowa

Polskie Radio Lwów


XX lecie Polskiego Radia Lwów

Polskie Radio Lwów obchodzi dwudziestą rocznicę nadawania !
Polonia Semper Fidelis gratuluje Zespołowi Radiowemu wytrwałości na polskim posterunku w mieście, które zawsze było i jest Semper Fidelis wartościom, a które i my - jako organizacja - wyznajemy. Życzymy z okazji tego wspaniałego Jubileuszu rozgłośni, jej Zespołowi oraz Słuchaczom dalszych wielu lat owocnej pracy na polu narodowym.


Redakcja, Koordynatorzy, Członkowie
i Sympatycy Polonia Semper Fidelis

List do Zespołu Redakcyjnego Polskiego Radia Lwów
od Koordynatora Głównego Polonia Semper Fidelis
(format PDF)

Radio Lwów krzewicielem polskości

 

Polskie Radio Lwów obchodzi jubileusz XX-lecia istnienia. W związku z czym jutro zorganizowane zostaną uroczyste obchody upamiętniające rocznicę powstania tej rozgłośni.

Uroczystości rocznicowe Polskiego Radia Lwów rozpoczną się w niedzielę Mszą św. sprawowaną w kościele pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Początek Eucharystii o godz. 10.00.

– W trakcie uroczystości zaprezentujemy wystawę zdjęć, jakie udało nam się zebrać na przestrzeni dwudziestu lat naszej działalności. Ponadto przedstawimy nasze osiągnięcia, a także odbędzie się promocja płyty pt. „Dumne brzmienie Lwów” – powiedziała w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Teresa Pyrkosz z redakcji Radia Lwów. Jak wyjaśniła, płyta ta jest przewodnikiem dźwiękowym po Lwowie. – Opowiadać będzie o naszym mieście, jego ludziach, zabytkach, kulturze. Dzięki niej osoby przybywające do Lwowa będą mogły choć trochę poznać miejsce, do którego podróżują – zaznaczyła. 

Kontynuacja przedwojennej tradycji

Polskie Radio Lwów powstało dokładnie 29 października 1992 roku. Jak wyjaśniła nasza rozmówczyni, rozgłośnia wznowiła pracę „po 52-letniej przerwie”. – We Lwowie na nowo popłynęło z radiowej fali polskie słowo – dodała. Wyjaśniła, że obchody XX-lecia zostały przełożone na 7 kwietnia 2013 roku głównie z przyczyn finansowych. – Wsparcie okazał Konsulat RP we Lwowie w osobie konsula Mariana Orlikowskiego – zaznaczyła Pyrkosz.

Dodała, że obecna redakcja czerpie z „przebogatej tradycji Polskiego Radia Lwów założonego w 1930 roku”. – Kierujemy się hasłem: „Wesola Fala” żyje, Jej humor ciągle trwa, Gdzie polskie serce bije, Tam Radio Lwów głos ma. To, co wyssaliśmy z mlekiem matki, kazało nam podświadomie utworzyć zręby polskiego radia we Lwowie – wskazała redaktor.

Polska bliska sercu

Audycje przygotowywane są przez dwudziestoosobowy zespół. Radio Lwów nadaje przez trzy godziny tygodniowo. Możliwe jest to dzięki współpracy z prywatną ukraińską rozgłośnią Nezałenist. Nasza rozmówczyni wyjaśniła, że przez dwadzieścia lat istnienia radia dokonano wiele cennych inicjatyw, które nie zostałyby przeprowadzone bez tego wsparcia. – Pierwszą akcją, której dokonaliśmy, była pomoc powodzianom w Polsce. Akcję tę koordynowało Polskie Radio Lwów wespół z Konsulatem RP we Lwowie. Zebrano niewielką sumę – 2 tysiące USD, ale włączyli się do tego wszyscy mieszkańcy Lwowa, którzy składali datki w kościołach i Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Po raz drugi, gdy powódź nawiedziła Polskę, zwróciła się do nas Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie. Apel wydał owoce i dary zawieziono do wsi, które najbardziej ucierpiały – wskazała Pyrkosz. Inną inicjatywą zainicjowaną przez Polskie Radio Lwów jest „Światełko pamięci dla Łyczakowa”, które wcześniej funkcjonowało pod nazwą „Ocalić od zapomnienia”.

Inicjatywy i audycje podjęte przez rozgłośnię przypominają o najważniejszych wydarzeniach historycznych w Polsce, krzewią wśród kolejnych pokoleń naszą kulturę i tradycję. To Polskie Radio Lwów było inicjatorem wspólnych obchodów 350. rocznicy Ślubów króla Jana Kazimierza przez Polaków ze Lwowa, którzy – jak dodała Pyrkosz – ofiarowali z tej okazji srebrną różę Pannie Łaskawej w katedrze lwowskiej.

– Za pośrednictwem polskich audycji we Lwowie Polacy dowiadują się o akademiach z okazji Dnia Niepodległości i Konstytucji 3 Maja, obchodach rocznicowych, takich jak rocznice bitwy pod Zadwórzem czy Obertynem, o złożeniu hołdu inteligencji polskiej zamordowanej na Wzgórzach Wóleckich i w Czarnym Lesie, uczczeniu ofiar Porycka, Huty Pieniackiej, Ostrówek, Podkamienia – wskazała nasza rozmówczyni.

Radio Lwów „oknem na świat”

Nie sposób wymienić wszystkich zasług tej rozgłośni, którą doceniają Polacy mieszkających we Lwowie. – Radio Lwów jest dla naszych słuchaczy bardzo ważnym medium, o czym często sami mówią. Przez te dwadzieścia lat jesteśmy ich „łącznikiem” z różnymi organizacjami, instytucjami, a także z Polską. Dzięki naszemu programowi przekazywane są informacje bieżące i historyczne z Polski i Ukrainy oraz te lokalne. Dla naszych lwowian jesteśmy „oknem na świat” – podkreśliła Teresa Pyrkosz. Zaznaczyła jednak, że „z każdym rokiem jest coraz trudniej prowadzić radio, a główną przyczyną są problemy finansowe”. – Jesteśmy bowiem redakcją społeczną. Obecnie środki otrzymujemy od Ministerstwa Spraw Zagranicznych za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” – wyjaśniła Pyrkosz.

(Izabela Kozłowska - Nasz Dziennik)

 

Dramatyczny apel Radia Lwów

 

Polskie Towarzystwo Radiowe społeczna redakcja „Radio Lwów” (kwartalnik „Lwowskie Spotkania” i Lwowskie Stowarzyszenie przyjaciół sztuk pięknych) alarmuje o niemożności wykonywania swojej działalności.

Z powodu nieopłaconych rachunków za użytkowanie lokalu (czynsz, wodę, prąd i gaz) wejście 25 września b. r. zostało oplombowane przez ukraińskie służby komunalne. Ta absurdalna sytuacja powoduje trudności w użytkowaniu studia radiowego, mieszczącego się w w/w lokalu.

Lokal przy ul. Rylejewa 9/6 jest własnością Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Zgodnie z umową pomiędzy FPPnW i PTR „Radio Lwów” Fundacja zobowiązana jest ponosić wszelkie opłaty związane z użytkowaniem lokalu. Umowa, podpisana w 2001 r. działa do 2017 r. Dalsze niepłacenie rachunków spowoduje odcięcie gazu, prądu, wody i telefonu, a co za tym idzie – uszkodzenie wyremontowanego lokalu – zepsucie pompy, pęknięcie rur i t.p. Lokum kupione było z myślą o funkcjonowanie polskich organizacji. I wg szacunkowych danych ze środków senackich, a więc podatnika polskiego w remont i adaptację włożono ok 500 tys. PLN. Do tego dochodzi sprzęt komputerowy i profesjonalny radiowy. Ponadto ściany są wyłożone kosztownym materiałem dźwiękoszczelnym.

Przy ostrych mrozach ulegnie on zwilgotnieniu i zniekształceniu. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, żeby mienie państwa polskiego zostało tak barbarzyńsko zniszczone.

Jest jeszcze moralny aspekt zagadnienia. Nasza redakcja istnieje 20 lat. Warunkiem użytkowania lokalu jest nadawanie programów. Zaprzestanie emisji stawia w wątpliwość potrzebę używania lokalu.

W imię czego trzeba rujnować to cóż takim trudem zostało zbudowane od podstaw, zebrane z ułomków świadectw i wspomnień. Nasz dorobek nie powinien być zaprzepaszczony. Jakie wyższe racje przemawiają za tym, żeby polska redakcja we Lwowie przestała istnieć? W imię jakich oszczędności niszczy się mienie polskiego podatnika? Każdy kraj na świecie łoży na promocję swojej kultury. My czynimy to za darmo. Pewne instrumenty jednak musimy posiadać. Czy ktoś jest w stanie to zauważyć? Miasto Lwów jest najlepszą promocją Polski poza granicami kraju.

Zespół Radia Lwów

 

Stanowisko Polonia Semper Fidelis wobec apelu
rozgłośni Polskiego Radia Lwów

Polonia Semper Fidelis z wielkim zasmuceniem i troską przyjęła dramatyczny apel rozłośni Polskiego Radia Lwów, pozostawionej samej sobie przez obecne władze w Polsce. Postawa czynników rządowych w Warszawie, odpowiedzialnych za wspieranie Polaków poza obecnymi granicami jest po prostu niezrozumiała i niedopuszczalna z punktu widzenia szeroko rozumianego interesu narodowego.

Ostatnio mamy do czynienia ze strony rządzących Polską z poczynaniami wręcz szkodliwymi wobec Polaków i Polonii na całym świercie. Ministerstwo Spraw2 Zagranicznych RP znajduje ogromne fundusze dla tworzenia "swojej własnej Polonii" na Zachodzie, począwszy od Europy, na krajach obu Ameryk i Australii skończywszy. Tworzone są nowe "organizacje" pseudopolonijne, złożone z elementów czołobitnych wobec obecnego reżimu warszawskiego, sterującego w stronę przeciwnych interesom Narodu Polskiego akcji. Na fali takiej polityki władz warszawskich pozbawia się środków Polaków na Wschodzie, przelewając ogromne fundusze do Ambasad i Konsulatów RP na Zachodzie, które mają służyc rozbijackiej polityce w tamtejszej Polonii. Dofinansowuje się milionami dolarów czy euro nowe, wiernopoddańcze organizacyjki na Zachodzie, spychając na margines wiele organizacji polonijnych. Można tutaj wymienić chocby kilka: Unię Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ), Polonię Semper Fidelis, Kluby Gazety Polskiej, Nową Polonię w Australii oraz wiele innych organizacji czy inicjatyw Polaków, w tym Polskie Radio Lwów. Jako jeden z wielu przykładów można tutaj wymienić choćby nikomu nieznaną do niedawna "organizacyjkę" United Polonia w San Diego w stanie California, która ma otrzymać z Konsulatu RP w Los Angeles sumę... 17 mln dolarów na budowę kopii Sukiennic w Krakowie w San Diego (!!!). (źródło: niejaki Marek Brzeszcz - emisariusz United Polonia w San Diego na spotkaniu z niektórymi Polakami na pikniku w stanie New Mexico)

Ta antynarodowa, antypolska polityka dotyka w sposób szcególny Polaków na Wschodzie. To jest w najwyższym stopniu karygodne i nie zasługuje na inne określenia jak zdrada narodowa. I jako taka powinna zostać w przyszłości przez historię polską osądzona. Zdrada tym większa - w przypadku Polskiego Radia Lwów - że ziemie wschodznie Rzeczypospolitej zostały odłączone od Polski decyzją obcych mocarstw, zaś linia Curzona stała się sztuczną granicą, oddzielającą polskie miasta Lwów i Wilno od macierzy.

Semper Fidelis - to hasło, które Miasto Lwów udowodniło wiele razy krwią i wysiłkiem Orląt. To hasło, które znaczy "Zawsze Wierny". Polonia Semper Fidelis przyjęła tę nazwę z całą odpowiedzialnością i miłością naszej Ojczyzny - Polski, by tak jak bohaterskie Miasto Lwów, kontynuować tę tradycję dla naszych przyszłych pokoleń.

Polskie Radio Lwów jest dla nas i dla wszystkich Polaków na świecie, naszą kontynuacją Polski w sercach naszych. Jest kontynuacją "Wesołej Lwowskiej Fali" ze Szczepciem i Tońkiem, jest kontynuacją po prostu polskości. Nie udało się Stalinowi wywieźć pod modną za komunizmu nazwą "repatriacji" wszystkich Polaków ze Lwowa. Dlaczego ? A dlatego, że to polska ziemia.

Polonia Semper Fidelis zwraca się do wszystkich Członków, Koordynatorów oraz Przyjaciół i Sympatyków naszej organizacji o wsparcie finansowe Polskiego Radia Lwów w ramach Waszych możliwości. Zwracamy się do Was o wpłacanie takich sum, na jakie Was stać - nawet kilkunastu groszy polskich. Zwracamy się do wszystkich organizacji polskich i Polaków na całym świecie - wesprzyjcie Polskie Radio Lwów. Ta radiostacja musi istnieć dla dobra nas wszystkich, dla dobra przyszłych pokoleń ! Nie pozwólmy jej zginąć !

W imieniu Polonia Semper Fidelis zwracam się do wszystkich Polaków, gdziekolwiek jesteście: pamiętajcie o Semper Fidelis ! Pamiętajcie o Lwowie i jego Polskim Radio !

Stanisław Matejczuk
Koordynator Główny PSF

 

 

Popieramy polskie oraz przyjazne Polsce businessy


 

 

 

 

 

 
 

 

© Copyright by Polonia Semper Fidelis