OBCHODY
NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
2013

 

Wydarzenia bieżące Zaproszenia Powrót do Relacji Powrót do strony głównej KŚP

 

RELACJE Z INNYCH MIAST
(relacje uzupełniane w miarę napływu informacji)
Wałbrzych pamięta o Żołnierzach Niezłomnych


Mszą św. w kościele pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów rozpoczęły się w Wałbrzychu obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego organizatorem była inicjatywa Narodowy Wałbrzych w skład którego wchodzą: Obóz Narodowo - Radykalny Brygada Dolnośląska, kibice klubu sportowego KS Górnik Wałbrzych oraz Młodzież Wszechpolska.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli przez centrum miasta na plac Kościelny, gdzie przy Pomniku Niepodległości odczytano apel poległych, złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość zgromadziła ponad dwieście osób. Wśród uczestników był obecny senior Stronnictwa Narodowego Stanisław Bulza oraz przewodniczący Rady Dolnośląskiej „Solidarności” RI Marian Dembiński.

Tekst i zdjecia: Tomasz J. Kostyła, KSD

Relacja za Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy

KRAKÓW 

 
(fot. Józef Wieczorek)

Podobnie jak w wielu miastach w Polsce, tak i w Krakowie uczczono Pamięć o Niezłomnych Bohaterach Antykomunistycznego i Niepodległościowego Podziemia.

Poniżej publikujemy zdjęcie z Krakowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żolnierzy Wyklętych, które odbyły się w Bazylice Mariackiej 1 marca 2013 r.

Relacja za Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy

Trójmiasto uczciło pamięć żołnierzy wyklętych 

Przy symbolicznych grobach "Inki" i "Zagończyka" na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku kilkaset osób uczciło pamięć żołnierzy wyklętych. W Gdyni kilkaset osób wzięło udział w marszu pamięci ulicami miasta.

Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału IPN powiedział zgromadzonym w Gdańsku, że obchodzone po raz trzeci święto jest poświęcone wszystkim żołnierzom, dla których 1945 rok nie był końcem wojny, a "był początkiem krwawej walki z nowym okupantem Polski, armią sowiecką, NKWD i ich agendami na ziemiach polskich, Ludowym Wojskiem Polskim oraz UB".

Powiedział, że w czasie walk z komunistami w polskich lasach, miastach, a także w więzieniach zginęło ok. 20 tysięcy osób. - Powinniśmy ich nazywać „żołnierze niezłomni”, bo byli odporni na siłę obu totalitaryzmów - mówił.

Z kolei kapitan Witold Dobrowolski ze Stowarzyszenia Organizacji Kombatanckich w swoim wystąpieniu ocenił, że "niewykluczone, iż działalność żołnierzy wyklętych, obok Powstania Warszawskiego, AK i Polskiego Państwa Podziemnego spowodowała, że Stalin zrezygnował z urządzenia z Polski siedemnastej sowieckiej republiki w ramach ZSRR".

"Inka" to pseudonim Danuty Siedzikówny - straconej w wieku niespełna 18 lat sanitariuszki. "Zagończyk" to pseudonim st. sierż. Feliksa Selmanowicza. Oboje należeli do 5. Brygady Wileńskiej AK i byli podkomendnymi mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Oboje zostali rozstrzelani w Gdańsku 28 sierpnia 1946 roku.

(Nasz Dziennik)

Gliwice

 

Choć władze miasta święto jak zwykle zignorowały, to jednak pod Golgotą Polską Gliwiczanie byli obecni. Najliczniej stawił się Klub Gliwicki Gazety Polskiej. Każdy z przybyłych trzymał w ręku zdjęcie jednego z bohaterów. Nie zawiedli też kibice Piasta Gliwice. Pojawili się z wielkim banerem i racami. Było też trochę publiczności.


Na początku Mariusz Warachim z Narodowych Sił Zbrojnych przybliżył postać "Lalka" najdłużej, bo az do 1963 roku walczacego żołnierza. Potem przedstawiono w skrócie historię walk z komunistycznym najeźdżcą - odspiewano hymn państwowy. Kibice odpalili race, wznoszono okrzyki na cześć bohaterów.

Po zakończeniu wydarzenia, większość uczestników udała się samochodami do Bielska-Białej na wielki Marsz Żołnierzy Wyklętych

 

Red./foto: Marek Waniewski, Gliwicki Klub Frondy

Relacja za Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy

 

Ciechanów

 

1 marca 2013r. w naszym mieście miały miejsce obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, w którym nasz klub Gazety Polskiej brał czynny udział.

O godzinie 17.00 nasz klub złożył kwiaty na grobie brata Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", który znajduje się na cmentarzu w Ciechanowie przy ulicy Płońskiej. Następnie nasz klub Gazety Polskiej uczestniczył w obchodach przy budynku dawnej Służby Bezpieczeństwa na ulicy 11 Pułku Ułanów Legionowych. Klub Gazety Polskiej w Ciechanowie przygotował tablicę z wizerunkiem Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", która jest widoczna na zdjęciach. Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów przez przedstawicieli naszego klubu pod tablicą pamiątkową.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym tam!

 


Relacja i fotografie - Klub Gazety Polskiej w Ciechanowie

 

 

 

Strony KŚP pod patronatem portalu

 

(Powrót do stron Polonia Semper Fidelis)

 

 

   

© Copyright by Polonia Semper Fidelis